Przejdź do głównej zawartości
Polski ‎(pl)‎
English ‎(en)‎ Polski ‎(pl)‎ Русский ‎(ru)‎ Українська ‎(uk)‎
Zaloguj się
Szkoła Różnorodności
  • Strona główna
  • Webinary
  • Materiały i raporty
  • O nas
  • Więcej
Strona główna Webinary Materiały i raporty O nas

Kurs online

dla osób pracujących z dziećmi
z doświadczeniem migracji
ondemand_video

Filmy

W kursie znajdziesz nagrania
(z napisami po polsku, angielsku, ukraińsku, rosyjsku) z ćwiczeniami i quizami

picture_as_pdf

Materiały dodatkowe

Kurs zawiera wiele przydatnych linków
i publikacji

school

Certyfikat

Bezpłatny kurs zakończony otrzymaniem certyfikatu

Moduły tematyczne

1. Dobre praktyki w pracy asystentki/ta międzykulturowej/wego oraz współpracy ze szkołami

Moduł przedstawia zarys dotychczasowych doświadczeń asystentury międzykulturowej w Polskim Forum Migracyjnym, to jak wygląda obecnie praca asystentek międzykulturowych w PFM i jakie mają one kompetencje. Poruszony jest też temat tego, jakie są warunki brzegowe współpracy PFM ze szkołami w zakresie lokowanie asystentek w danej placówce oraz dobre praktyki, które stosujemy w pracy asystentek międzykulturowych.

2. System edukacji w Polsce z perspektywy asystentek/tów międzykulturowych

Ta część kursu została poświęcona zapoznaniu się ze strukturą systemu edukacji w Polsce, zapisami prawnymi, które ją regulują i ułatwieniami, z jakich może skorzystać uczeń cudzoziemski w polskiej szkole. Wśród materiałów dodatkowych znajdują się m.in. publikacje Koalicji na rzecz wzmacniania roli asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich.

Moduły tematyczne

3. Zróżnicowane role asystentek i asystentów międzykulturowych w szkole

Moduł odpowiada na pytanie kim jest asystentka/asystent z perspektywy szkoły, uczniów, grona pedagogicznego, rodziców. Pochylamy się także nad tematem tego w jak różne role wchodzi osoba na tym stanowisku, jakie kompetencje są jej/jemu potrzebne i co nie należy do zadań takiej osoby. Temat omawiany jest superwizorkę asystentek w Polskim Forum Migracyjnym oraz naszą asystentkę międzykulturową.

4. System wsparcia dzieci ze specjalnymi potrzebami

Każde dziecko w Polsce ma prawo do edukacji, bez względu na status prawny, także na różne potrzeby edukacyjne, dlatego w tym segmencie zajmiemy się tym jak w praktyce wygląda wsparcie dzieci z takimi potrzebami i jak skutecznie dąży się do włączenia dzieci do polskiego systemu edukacji oraz jakie rodzaje pomocy społecznej i samorządowej są dostępne.

Moduły tematyczne

5. Wsparcie edukacji uczniów obcojęzycznych

Celem modułu jest przygotowanie asystentek i asystentów międzykulturowych do wspierania edukacji uczniów obcojęzycznych w szkole. By móc to robić sprawnie, przedstawiamy informacje o tym jakie istnieją obszary dostosowania dla ucznia obcojęzycznego. Ideą materiałów jest wytłumaczenie, tego jak indywidualizacja procesu nauczania umożliwia osiągnięcie celów edukacyjnych.

6. Integracja uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji w szkole

Moduł poświęcony jest działaniom mającym na celu zapewnienie jak najlepszych warunków dla dzieci i młodzieży do integracji w polskiej szkole, tym samym pomagając im dotrzeć do momentu, w którym możliwe jest przez nich uczenie się i przyjmowanie wiedzy w innym kraju.

Moduły tematyczne

7. Udział asystentek/tów międzykulturowych w organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Moduł dotyczy współpracy między asystentami/tkami międzykulturowymi a pedagogami i psychologami w szkołach. Celem tej współpracy jest wsparcie rodziców, uczniów oraz nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy udzielanej uczniowi.

8. Mowa nienawiści w środowisku szkolnym

Chociaż już wiele osób jest świadomych, że mowa nienawiści to forma przemocy, która dotyka wiele grup ludzi i może powodować m.in. smutek, strach, poczucie wykluczenia, a także poważniejsze konsekwencje, nie zawsze wiemy jak sobie z nią radzić. W tym module pochylamy się nad tym problemem.

Moduły tematyczne

9. Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieciom i procedura Niebieskiej Karty

Przemoc to intencjonalne działanie lub zaniechanie jednej osoby wobec drugiej, które wykorzystując przewagę sił narusza prawa, dobra osobiste jednostki, powodując cierpienie i szkody. Temu zagadnieniu poświęcony jest moduł dotyczący polskiego system ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

10. Psychologia funkcjonowania dziecka z doświadczeniem migracji i uchodźstwa

Poniższy moduł został poświęcony psychologii funkcjonowania dziecka ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń migracji i uchodźstwa w młodym wieku. Dzięki materiałom tutaj przedstawionym dowiemy się jak działa stres akulturacyjny, czym jest Posttraumatyczne Zaburzenia Rozwojowe i w jaki sposób możemy wspomagać wzmacnianie stabilizacji wewnętrznej dziecka.

Moduły tematyczne

11. Pierwsza Pomoc Psychologiczna u osób z doświadczeniem migracji

Pierwsza Pomoc Psychologiczna to narzędzie umożliwiające wsparcie osób w kryzysie przez tzn. nieprofesjonalistów, czyli nie-psychologów, nie-terapeutów. Każdy z nas jest w stanie udzielić takiej pierwszej pomocy i często jest ona kluczowa, jeśli prawidłowo ją dostarczymy. Tego jak to zrobić nauczymy się w tym module.

12. Superwizja i dbanie o dobrostan w pracy asystentki/asystenta

W tym module do tematu superwizji wprowadza nas superwizorka asystentek w Polskim Forum Migracyjnym wraz jedną z naszych asystentek. PFM-owy duet opowiada o tym czym jest superwizja i dlatego warto ją mieć pracując jako asystent/ka, a także o tym jak rozpoznać wypalenie zawodowe i mu przeciwdziałać.

Opinie absolwentek/tów

Bardzo dziękuje każdemu i wszystkim za wysoki poziom profesyjny tego kursu i aktualność. Wszystko było ciekawe - od tematów do czasu trwania filmików. Niestety, nie wszystkie materiały dodatkowe przeczytałam i bardzo bych chciała wrócić do nich. Niektórych lektorów juz widzialam na spotkaniach offline, i mam powiedzieć, że podczas tego kursu online i podczas komunikacji offline - to prawdziwi i ciekawi ludzie, z bogatą wiedzą. Osobno dziękuję Paniom z Ukrainy, dają mi poczucie - że nie jestem sama z swoimi pytaniami, i mogę je rozwiązać i rozwinąć się.

image
Oleksandra S.

Kurs przeprowadzony na bardzo wysokim poziomie. Kadra dydaktyczno - naukowa profesjonalna, reprezentująca najwyższy poziom zaangażowania oraz charakteryzująca się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale i  wszechstronnym doświadczeniem.

image
Ula W.

Bardzo dziękuję za kurs! To było bardzo interesujące usłyszeć o lokalnej specyfice szkolnictwa, posłuchać rad i doświadczenia asystentów nauczycieli.

image
Anastasiia G.

Dziękuję bardzo za zwięzłą informację o pracy asystentki międzykulturowej. Ten kurs zapewnia gotowe rozwiązania różnych problemów w pracy. Polecam wszystkim kto planuje pracować jako asystentka międzykulturowa.

image
Anna Y.

Jestem szczerze wdzięczna za bezpłatne profesjonalne skuteczne szkolenie. Bardzo wygodne jest to, że moduł można przesłuchać kilka razy, włączyć napisy, dzięki czemu będziesz mógł zarówno słyszeć, jak i widzieć język polski,  lepiej go rozumieć. Profesjonalni i doświadczeni wykładowcy przedstawiają materiał w przystępny i zrozumiały sposób. Uzbrojona w wiedzę mogę pewniej pracować z dziećmi.

image
Ula W.

Дякую за можливість навчатись і збільшувати свою кваліфікацію у роботі! )) Бажаю Вам надхнення у вашій роботі і нових проектів! Дякую!

image
Viktoriia M.

Szkoła Różnorodności

    • Kim jest asystent międzykulturowy lub asystentka międzykulturowa?


      Asystentki/ci to osoby, których zadaniem jest wspieranie dzieci cudzoziemskich uczęszczających do szkół w Polsce oraz społeczności szkolnych (w tym kadry pedagogicznej oraz rodziców i opiekunów prawnych dzieci). Osoba pełniąca taką funkcję może być zatrudniona jako pomoc nauczyciela ze środków przekazanych przez organ prowadzący szkołę (na podstawie art. 94a, ust. 4a ustawy z dnia 07.09.1991 o systemie oświaty – Dz.U. 2004 nr 256 poz. 2572 z późn. zm.) lub przez organizację pozarządową.


      Kurs skierowany jest do osób:


      • chcących wykonywać pracę asystentek/asystentów międzykulturowych i pomocy nauczyciela,

      • osób na powyżej opisanych stanowiskach, które pragną odbyć kompleksowe szkolenie,

      • zainteresowanych dobrostanem dzieci w szkołach, a także procesami integracyjnymi,

      • rodziców dzieci cudzoziemskich uczących się w polskich szkołach.


      Jak się zapisać na kurs?


      Aby skorzystać z kursu konieczne jest założenie konta (Załóż konto) poprzez wypełnienie koniecznych informacji i akceptację regulaminu. Korzystanie z kursu jest bezpłatne!


      Moduł dodatkowy

      ikona - moduł dodatkowy

      Dodatkowy moduł kursu dedykowany wszystkim osobom pracującym z dziećmi. Powstał we współpracy z partnerem projektu - International Rescue Committe. "Podnoszenie samooceny i stymulacja intelektualna u dzieci i młodzieży" skupia się na zapewnieniu warunków, w których dzieci dobrze czują się w szkole i mają poczucie, że się rozwijają. Żeby tak się stało potrzebne jest udzielanie pomocnej informacji zwrotnej. Czyli informacji, która zarówno zauważa wysiłek i postępy, jak i pomaga zrozumieć, czego jeszcze uczniowie nie umieją i jak się tego nauczyć. Podnosząc samoocenę uczniów ułatwiamy im podejmowanie nowych wyzwań. Moduł przedstawia narzędzia, jakimi można stymulować uczniów intelektualnie, zachęcając ich do refleksji nad swoimi postępami i ucząc ich planować własną naukę.


      Partner projektu

      Platforma Szkoła Różnorodności została stworzona przez Fundację Polskie Forum Migracyjne w partnerstwie z International Rescue Committee (IRC) - międzynarodową, niezależną organizacją pozarządową, która powstała, aby pomagać ludziom, którzy cierpią na skutek kryzysów humanitarnych.


      Patronaty kursu


      Koalicja zabiega o to, aby w szkołach było więcej asystentek/tów międzykulturowych oraz romskich, oraz by praca asystentek/tów była doceniana i odbywała się w dobrych warunkach, a szkoły w pełni wykorzystywały potencjał współpracy z asystentkami/tami.


         

      Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego IPSiR na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi, pierwsze w Polsce, roczne studia podyplomowe “Asystentura międzykulturowa w szkole”. Nasz kurs może być świetnym wstępem do studiów poświęconych asystenturze międzykulturowej.


      Współpraca



      Akademia Migracyjna to hybrydowe narzędzie pozyskania wiedzy i kompetencji w dziedzinie zarządzania migracjami. Odbiorcami projektu są przede wszystkim samorządy, aktywiści i aktywistki działające na rzecz uchodźców i migrantów oraz organizacje pozarządowe na poziomie lokalnym. Na platformie znajdują się materiały edukacyjne i eksperckie na temat integracji osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Polsce.



Masz pytanie?

Czy założenie konta i ukończenie kursu jest płatne?

Kurs i wystawienie certyfikatu jest bezpłatne. Niemniej, aby skorzystać z kursu konieczne jest założenie konta (przycisk Zaloguj się znajduje się w prawym górnym rogu witryny) poprzez wypełnienie koniecznych informacji i akceptację regulaminu. Przy zakładaniu konta prosimy pamiętać o podaniu aktualnego adresu email i o prawidłowym wypełnianiu danych, ponieważ trafiają one na certyfikat.

Czy otrzymam certyfikat?

Aby uzyskać certyfikat należy prawidłowo wypełnić swoje dane (imię, nazwisko, adres email) przy zakładaniu konta, ukończyć wszystkie moduły i zdać wszystkie testy wraz z egzaminem końcowym, oraz wypełnić kwestionariusz po zakończeniu kursu.

Finalny wynik przez Was osiągnięty (z ćwiczeń w trakcie nagrań, quizów i egzaminu końcowego) pojawi się na Waszym certyfikacie automatycznie wysyłanym mailem uśmiech

Jak długo trwa kurs?

Szacujemy, że kurs online dla asystentek i asystentów międzykulturowych zajmuje uczestnikom ok. 15 - 20 godzin zegarowych. Kurs można rozłożyć na dogodną liczbę dni. W każdym z 12 modułów tematycznych znajduje się nagranie trwające między 30 a 55 minut, zestaw ćwiczeń, nieobowiązkowe materiały dodatkowe oraz quiz. Nie trzeba zapoznawać się z całym modułem na raz i zawsze można wrócić do tych, które już zdaliśmy.

W jakich językach dostępny jest kurs?

Chociaż kurs stworzony jest w języku polskim sama platforma, z której korzystamy dostępna jest także w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim, a materiały nagrane przez nasze ekspertki i ekspertów zostały opatrzone polską transkrypcją i napisami w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Zaloguj się i przejdź szkolenie!

12
nagrań ekspertów
20
godzin pracy
30
publikacji
50
testów i ćwiczeń
Zapraszamy do kursu!
Nie jesteś zalogowany(a) (Zaloguj się)
  • Webinary
  • Materiały i raporty
  • O nas
  • Polski ‎(pl)‎
    • English ‎(en)‎
    • Polski ‎(pl)‎
    • Русский ‎(ru)‎
    • Українська ‎(uk)‎
Pobierz aplikację mobilną
Polityki